Vandens kietumas (dH) akvariume
Posted by

Vandens kietumas (dH) akvariume

Vandens kietumas (dH) akvariume

Vandens kietumas (dH) yra vienas iš pagrindinių gėlo vandens parametrų, nuo kurio priklauso žuvų laikymo ir veisimo galimybė, bei augalų auginimas. Reikėtų paminėti, kad jo parametrai akvariumo žuvims ir augalams gali gerokai skirtis nuo gamtinių vandens telkinių, todėl kad žuvys ir augalai turi labai didelį prisitaikomomą prie aplinkos sąlygų, ypatingai keičiantis kartoms.

Bendras kietumas (dH) yra karbonatinio (laikino) ir pastovaus kietumo suma.

Bendras vandens kietumas kyla dėl jonų, tokių kaip berilio, magnio, kalcio, stroncijaus ir bario metalų ištirpimo vandenyje. Šių metalų jonų suma ir sudaro bendrą kietumą.

Karbonatinį kietumą sudaro druskos, atsirandančios iš kalcio ir magnio bei hidrokarbonatų junginio, ir magnio.

Kaitinant vandenį hidrokarbonatai suyra, sudarydami druskų nuosėdas ant indo sienelių, ir karbonatinis kietumas sumažėja.

Karbonatinis kietumas, kaip taisyklė, mažesnis, nei bendras kietumas. Tiesa, dar yra ir tokie karbonatiniai junginiai, kaip, pavyzdžiui, natrio karbonatas arba kalio karbonatas. Jeigu tokio tipo junginių yra daug, tai gali sukelti paradoksalią situaciją, kai karbonatinis kietumas yra didesnis, nei bendras.

Pastovus vandens kietumas taip pat susijęs su metalais. Jį sukelia kitos medžiagos, tokios, kaip sulfatai, chloridai, nitratai, silikatai ir fosfatai, ir jo parodymų skirtingai nuo laikino kietumo neįmanoma sumažinti, pavirinus vandenį.

Akvariumistikos praktikoje vandens kietumas nurodomas laipsniais. Vieną kietumo laipsnį atitinka 10 mg CaO arba 7,19 mg MgO 1 litre vandens.

Priimta vadinti tokio kietumo vandenį nuo 0 iki 5 – labai minkštu, nuo 5-10 minkštu, nuo 10-20 vidutiniu, nuo 20-30 kietu ir daugiau nei 30 – labai kietu.

Vandens kietumą gali paveikti įvairūs faktoriai (žuvų išskiriamas arba augalų sugeriamas CO2, pH parodymų pasikeitimas ir t.t.)

Apaugusiame augalais akvariume su nedideliu kiekiu žuvų ir esant stipriam apšvietimui kietumas gali kisti paros laike. Dieną augalai sugerią anglies dvideginį, ir juo stipresnis apšvietimas, tuo intensyvesnis šis procesas. Galų gale gali būti taip, kad anglies dvideginio bus per mažai augalų augimui. Tada, tokie augalai, kaip, pavyzdžiui, elodėja, pradės jį gamintis iš hidrokarbonatų. Prasidės reakcija ir laikinas vandens kietumas sumažės. Naktį augalai nesugeria anglies dvideginio , o, kaip ir žuvys, jį išsikiria kvėpuodami. Tada įvyks priešingas procesas ir kietumas didės. Šis atvejis ypatingai pavojingas akvariume, kuriame prisiveisė mažų žalių dumblių ir vanduo pažaliavo.

Prekyboje yra įvairių firmų reaktyvai (testai) padedantys greitai nustatyti bendrą ir laikiną vandens kietumą.

Taip pat prekyboje yra priemonių vandens kietumui mažinti ir didinti.

0 0 1741 01 gegužės, 2015 Vandens kietumas (dH) gegužės 1, 2015

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Įveskite teisingą reikšmę * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Naujienlaiškių užsisakymas

Užsisakykite ir gaukite mūsų naujienas el.paštu

Email *

Prašome paremti mūsų projekto išlaikymą SMS žinute

Norėdami paremti naudotoją akvas, paimkite į rankas savo mobilųjį telefoną ir išsiųskite SMS žinutę su vienu iš žemiau nurodytu tekstu. Rašyti galite didžiosiomis arba mažosiomis raidėmis, žodžius atskirkite tarpu.

Tel. nr. Žinutės tekstas

1679 iv1 akvas 1.00 EUR
1679 iv2 akvas 2.00 EUR
1679 iv3 akvas 3.00 EUR
1679 iv4 akvas 4.00 EUR
1679 iv5 akvas 5.00 EUR
1679 iv6 akvas 6.00 EUR
1679 iv7 akvas 7.00 EUR
1679 iv8 akvas 8.00 EUR

Štai ir viskas! Jūsų sumokėti pinigai bus iš karto padovanoti nurodytam naudotojui, o Jūs gausite patvirtinimą, kad žinutė sėkmingai pasiekė tikslą.

Jūsų paramą akvas galės panaudoti savo internetinių projektų išlaikymui.

Paramos ataskaitoje naudotojas matys Jūsų telefono numerį ir padovanotą lėšų sumą. Jei pageidaujate, SMS žinutėje galite papildomai įrašyti savo pranešimą (pvz., "iv2 akvas sėkmės projekto vystyme!").

PASTABA: SMS žinutės turi būti siunčiamos tik numeriu 1679, tik iš Lietuvos mobilaus ryšio operatorių. Parama negrąžinama ir skiriama tik SMS žinutėje nurodytam naudotojui. Už žinutės tekstą atsakingas SMS siuntėjas.

Tapk facebook fanu!

Name *

Email *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE