Akvariumo chemija: ką būtina žinoti pradedančiąjam akvariumistui?
Posted by

Akvariumo chemija: ką būtina žinoti pradedančiąjam akvariumistui?

Akvariumo chemija: ką būtina žinoti pradedančiąjam akvariumistui?

Pradedančiąjam akvariumistui labai sunku susigaudyti parduotuvėse siūlomame akvariumo chemijos priemonių asortimente.

Tačiau prabėgus laikui, ateina patirtis, ir Jūs puikiai viskame susigaudysite. Tačiau, kol šis laikas neatėjo, išmokime pagrindus, kad galėtume užtikrinčiau orientuotis renkantis vieną ar kitą priemonę.

Taigi, visas akvariumo priemones galima suskirstyti į:

– Priemones ir kondicionierius, pagerinančius akvariumo vandens kokybines charakteristikas

– Vaistines priemones.

– Priemones, kurios koreguoja akvariumo vandens parametrus.

Pirmiausia naujoką turėtų dominti priemonės, pagerinančios akvariumo vandenį, tačiau kokios jos yra ir ką jos daro?

Žemiau pateiksime Tetra firmos priemonių sąrašą, kurios mūsų nuomone, tai jau tikrai būtinos naujokui:

– TETRA AQUASAFE
– TETRA SAFESTART
– TETRA BACTOZYM
– TETRA EASYBALANCE

Tetra Aquasafe – tai kondicionierius.Tetra-Aqua-Safe

Jis blokuoja chlorą ir suriša sunkiuosius metalus, kurie gali būti vandentiekio vandenyje. Be to, ši priemonė apsaugo žuvų odos gleivinę ir veikia žuvis raminančiai.

Taigi, naudodami šią priemonę, Jūs paverčiate vandentiekio vandenį maksimaliai tinkamu žuvų gyvenimui, o, taip pat, padedate joms išgyventi stresą sukeltą pervežimo ir patekimo į naujas gyvenimo sąlygas. Sutikite – tai svarbu jauname akvariume, kuriame dar nėra balanso. Šią priemonę toliau galima vartoti pastoviai, kaskart keičiant vandenį, norint jį išvalyti nuo žalingų medžiagų, tačiau aktualiausia ją naudoti paleidžiant naują akvariumą.

Tetra Bactozym – tai kapsulės, kurių ingredientai aktvyuoja nitrifikuojančių bakterijų augimą, tai yra tetra-bactozymtų bakterijų, kurios paverčia labai nuodingą amoniaką (NH4) ir nitritus (NO2) į mažiau kenksmingus nitratus (NO3).

Sutikite, be abejo, naudinga ir būtina priemonė, tiek jauname akvariume, tiek akvariume su jau nusistovėjusia biologine sistema. Būtent ši priemonė padeda akvariumui susitvarkyti su augančia nuodų koncentracija dėka naudingųjų mikroorganizmų dauginimosi aktvyvavimo, kurie pašalina iš akvariumo nuodingąsias medžiagas. Pati patogiausia vieta daugintis ir veikti naudingiems mikroorganizmas yra filtras, į jį reikėtų dėti kapsules po kiekvieno profilaktinio valymo.

Tetra SafeStart – sudėtyje yra specialiu būdu išaugintų nitrifikuojančių bakterijų, kurios patikimai Tetra SafeStartmažina nuodingojo amoniako ir nitritutų kiekį akvariume, sukuria tinkamą aplinką žuvims ir jų įleidimui į naują akvariumą. Maksimaliai efektyviai bakterijos veikia filtre. Tam į jį dedamos Tetra Bactozym kapsulės, kurios tirpdamos, sukuria labai ploną lipnią mikro plėvelę ant filtro užpildų ir bakterijos kartu su vandeniu per filtrą nusėda ant plėvelęs, kuri yra ir pirminis jų maisto šaltinis.

Jūs paleidote akvariumą panaudoję aukščiau minėtas priemones, įleidode į jį žuveles, per savaitę visi vandens parametrai stabilizavosi ir atėjo laikas planiniam vandens pakeitimui. Ne visi akvariumo mėgėjai yra pasiruošę nešioti dešimtis litrų vandens.

Ką gi daryti?

Tetra EasyBalance – unikali, neturinti analogų priemonė rūgštingumo (pH) ir kietumo (KH) parametrų stabilizavimui biologiniu būdu sumažinanti fosfatų ir nitratų kiekį.

Reguliariai naudodami šią priemonę kartą per savaitę, Jūs ilgam, iki 6 mėn., galėsite pamiršti apie Tetra EasyBalancevandens keitimą akvariume, nepakenkdami savo augintiniams.

Į priemonės sudėtį įeina:

Kolodinis biokompleksas palaikantis sveikatą ir mažinantis stresą.

– Stabilizuoja rūgštingumą (pH) ir karbonatinį kietumą (KH).

– Mažina fosfatų ir nitratų kiekį, tuo pačiu sumažindamas dumblių atsiradimo tikimybę.

Tokiu būdu, pirmąja priemone (Tetra AquaSafe), mes išvalome vandenį ir darome jį maksimaliai tinkamu žuvų gyvenimui, o kitais trimis „pereiname“ taip vadinamą amoniakinį (azotinį) ciklą. Su Tetra SafeStart ir Bactozym mes pagreitiname akvariumo gyventojams pavojingiausių amoniako/amonio ir nitritų virtimą į mažiau žalingus nitratus. Reguliarus Teatra EasyBalance naudojimas leis Jums ilgą laiką nekeisti vandens nepakenkiant akvariumo gyventojams.

Dažnai galime išgirsti klausimus: „O kuo gi galima pakeisti šias akvariumo priemones?“, „Kuo dar papildomai galima sureguliuoti akvariumo balansą?,

Ką daryti, jeigu tokių priemonių nėra?

Atsakant į paskutinį klausimą, galime atsakyti, kad yra ir kitų gamintojų analogiškos priemonės. Svarbiausia, ką reikiėtų įsisavinti naujokui – tai suprasti šių priemonių paskirtį ir naudojimo ypatybes, ir prašyti parduotuvėje analogiškų priemonių, jeigu Tetra priemonėmis neprekiaujama.

Atsakant į likusius klausimus, reikėtų pasakyti, kad, be abejo, galima apsieiti ir be akvariumo chemijos. Pavyzdžiui naudojant žemiau pateiktas gudrybes:
Visų pirma, jeigų Jūs turite pažįstamų, kurie turi akvariumą su sveiku klimatu (be sergančių žuvų, dumblių ir t.t.), tai galima jų paprašyti, kad jie Jums duotų dalį akvariumo vandens, kuriame jau yra gerai nusistovėjusi biologinė pusiausvyra. Tą patį galima atlikti ir zooparduotuvėje. Be to nereikia prašyti vandens cisternos. Jeigu pardavėjas bus paslaugus, o jis toks bus, juk Jūs perkate iš jo prekę, tai paprašykite jo išspausti filtro kempinę į Jūsų vandenį. Kaip jau rašyta anksčiau, filtre koncetruojasi naudingųjų mikroorganizmų kolonijos. Iš tiesų, gavę išspaustą iš filtro vandenį, Jūs gaunate naudingą koncentratą savo jaunam akvariumui. Jums telieka kuo greičiau išpilti jį į savo akvariumą, todėl kad be deguonies ir vandens srovės naudingosios bakterijos žūsta. Nereikėtų laikyti išspausto iš filtro vandens daugiau nei šešias valandas uždaroje taroje.vandenilio peroksidas

Antra, tai galima periodiškai, tarkim du kartus per savaitę, naudoti vaistinėje pirktą 3% vandenilio peroksidą. Išsami informacija apie vandenilio peroksido naudojimą akvariumistikoje kitame straipsnyje.

Čia pat aprašysime, kuo gi naudingas vandenilio peroksidas jaunam akvariumui.

Kontaktuodamas su vandeniu vandenilio peroksidas (H2O2) staigiai suskyla į H2O ir O2. Žuvys pradeda kvėpuoti švariu deguonimi, kas joms labai patinka. Be to, akvariume pradeda greičiau vykti rūgšinimo procesai, juk deguonis – tai galingas rūgštintojas.

Akvariumo vandens rūgštingumas – tai rodmuo, leidžiantis spręsti apie organinių medžiagų ir kai kurių neorganinių medžiagų kiekį. Pirmiausia, tai žuvų išmatos ir nesuvalgytas maistas, o taip pat jų skilimo produktai, be to, sieros vandenilis, nitritai, ir kai kurios kitos medžiagos. Rūgštingumas – tai kompleksinis parametras, leidžiantis spręsti apie vandens užterštumą apskritai.

Kitaip tariant, galima sakyti, kad kuo daugiau altiekų akvariume, tuo daugiau reikia rūgštintojo jų suirimui.

Jauname akvariume, žinoma šis parametras visada pasiekia savo piką. Atitinkamai, periodiškas vandenilio peroksido purškimas iš švirkšto ant akvariumo dugno, padės greičiau suirti atliekoms.

Ir trečia, pradedantysis akvariumistas turi išmokti ir drąsiai taikyti taip vadinamą fitoterapiją, kuri, teisingai naudojama, atneša tiktai sėkmę! Akvariuminė fitoterapija – tai žolių nuovirų, sausų lapų, kai kurių augalų kankoriežių panaudojimas. Tokia terapija pagerina akvariumo vandenį, „pasendina“ jį ir prisotina naudinomis medžiagomis: taninais, eterio aliejais, aminorūgštimis, fitoterapijavitaminais, alkaloidais, pigmentais ir kitomis naudingomis meždiagomis. Be to, daugelis augalinių priemonių turi baktericidinių ir fungocidinių (prieš grybelinių) savybių ir gali būti naudojamos tiek kai kurių žuvų lligų profilaktikai, tiek ir lengvų ir/arba pradinių kai kurių žuvų ligų stadijų gydymui. Taip pat galimas fitoterapijos kompleksinis panaudojimas šalia pagrindinio gydymo.

Daugiau apie tai skaitykite kituose mūsų straipsniuose.

Kalbant apie įvairių nuovirų, lapukų, kankoriežių ir t.t ir pan. naudojmą visada reikėtų atsiminti apie akvariumo vandens parametrus ir apie tai, ką mėgsta skirtingos žuvų rūšys. Jūs tūrėtumėte žinoti, kad vanduo gali būti rūgštus, neutralus ir šarminis. Atitinkamai ir žuveles, mėgstančias vieną ar kitą pH parametrą galima suskirtsyti į „rūgštines“, kurios mėgsta būti laikomos su žemesniu nei pH 7 parametru, ir „šarmines“ – mėgstančias pH mažiau nei 7 ir „neutralias“, kurios mėgsta pH lygų 7.

Beveik kiekviename bet kokio akvariumų tinklapio straipsnyje autoriai rašo apie vandens parametrus, kuriuos mėgsta viena ar kita žuvytė. Atkreipkite dėmesį į šiuos parametrus, juk jie vaidina svarbų vaidemnį žuvų parinkimo procese ir jų komfortiškame laikyme.

Kad naujokui būtų lengviau susigaudyti, žemiau pateikiama populiarių žuvelių gradacija pagal pH:

Šarminės žuvelės – tai praktiškai visos gyvavedės, vaivorykštės, Malavio ir Tanganikos ciklidai, praktiškai visi ešeriai.

Rūgštinės žuvelės – characidinės, amerikietiškieji ciklidai, afrikietiškieji upiniai ciklidai, labirintinės žuvys, dauguma kardadančių. Karpinės žuvys – įvariai. Barbusai ir daugelis rasborų – rūgštinės (rasboros-galaktikos ir eritromikronai, savbvos, notropisai – šarminės).

Danijos, auksinės žuvelės – neutralios.

Taigi, grįžtant prie fitoterapijos, beveik bet kuris nuoviras rūgština vandenį, t.y. pažemina pH.

Šarminėms žuvims – rūgštntojai, žinoma, kenksmingi arba nekomfortiški. Todėl tokioms žuvims geriau naudoti firminius durpinius ekstraktus (pavyzdžiui Sera) – jie neveikia pH lygio. Arba dar, pavyzdžiui, nestirpiai pH lygį veikia migdolo lapai, kurie, beje, daug naudingesni už arbatą.

Be kuriuo atveju, prieš naudojant fitoterapiją reikėtų patikrinti pH, atliekant atitinkamą testą (juostele, lašiniu testu arba pH – metru).

Turbūt, šiame etape, mūsų skaitytojas pamanė: „Na štai! Tiek daug pasakojote apie nuovirus, o dabar pasirodo, kad fitoterapija pusei žuvų rūšių negalima. Ir iš viso, juk dar reikia ir testus kažkokius atlikti?“

Skubame nuraminti, kad praktikoje viskas daug paprasčiau ir lengviau. Pirmiausia, vanduo iš krano mūsų regione stipriai šarminis. Tai suteikia galimybę ramiai naudojti fitoterapiją, nebijant staigaus pH kritimo. Antras dalykas, kaip parodė praktika, šarminės žuvytės normaliai perneša vandens rūgštinimą nuovirais. Be to kalba eina ne apie tai, kad fitoterapiją reikėtų naudoti kasdiena! Ne. Kartą į dvi savaites, kartą per mėnesį, o galima ir rečiau – esant būtinybei.

Bet kuriuo atveju, primygtinai rekomenduojame šį dalyką išanalizuoti, pasipraktikuoti, išbandyti. Juk fitoterapijos naudojimas – naudingas žuvims ir akvariumui, ir be to tai ekonomiška.

0 0 1702 12 kovo, 2016 Akvariumų priežiūra kovo 12, 2016

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Įveskite teisingą reikšmę * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Naujienlaiškių užsisakymas

Užsisakykite ir gaukite mūsų naujienas el.paštu

Email *

Prašome paremti mūsų projekto išlaikymą SMS žinute

Norėdami paremti naudotoją akvas, paimkite į rankas savo mobilųjį telefoną ir išsiųskite SMS žinutę su vienu iš žemiau nurodytu tekstu. Rašyti galite didžiosiomis arba mažosiomis raidėmis, žodžius atskirkite tarpu.

Tel. nr. Žinutės tekstas

1679 iv1 akvas 1.00 EUR
1679 iv2 akvas 2.00 EUR
1679 iv3 akvas 3.00 EUR
1679 iv4 akvas 4.00 EUR
1679 iv5 akvas 5.00 EUR
1679 iv6 akvas 6.00 EUR
1679 iv7 akvas 7.00 EUR
1679 iv8 akvas 8.00 EUR

Štai ir viskas! Jūsų sumokėti pinigai bus iš karto padovanoti nurodytam naudotojui, o Jūs gausite patvirtinimą, kad žinutė sėkmingai pasiekė tikslą.

Jūsų paramą akvas galės panaudoti savo internetinių projektų išlaikymui.

Paramos ataskaitoje naudotojas matys Jūsų telefono numerį ir padovanotą lėšų sumą. Jei pageidaujate, SMS žinutėje galite papildomai įrašyti savo pranešimą (pvz., "iv2 akvas sėkmės projekto vystyme!").

PASTABA: SMS žinutės turi būti siunčiamos tik numeriu 1679, tik iš Lietuvos mobilaus ryšio operatorių. Parama negrąžinama ir skiriama tik SMS žinutėje nurodytam naudotojui. Už žinutės tekstą atsakingas SMS siuntėjas.

Tapk facebook fanu!

Name *

Email *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE